Screen Shot 2021-08-24 at 12.50.59 PM.png

Click the            Icon below to tour this exhibition

217043980_4135572949853605_4835610223850273266_n.png
217145440_4135572953186938_3006945309170484634_n.png
IMG_5855.jpeg
Screen%20Shot%202021-05-07%20at%2010.48_edited.jpg
Screen Shot 2021-04-02 at 10.05.22 AM.pn
Screen Shot 2021-04-05 at 9.07.08 AM.png
Screen Shot 2021-02-11 at 4.41.23 PM.png
Screen Shot 2020-12-22 at 1.12.24 PM.png
Screen Shot 2020-10-06 at 10.35.55 AM.pn
Martha_front%20copy_edited.jpg
apArt2.jpg

Wilkes Art Gallery's very first online exhibition!

Held May -June 2020

during the COVID-19 Shutdown

Wilkes County Artists Submitted over 50 pieces and the exhibit was viewed nearly 1000 times!

Front of Card.jpg

Private & Home Schools

Millers Creek Christian

What-If Society

 

Middle Schools

Central Middle

East Middle

North Middle

West MIddle

79389251_2605713546172894_18625379296922
Nov2019_ExhibitFront.jpeg

THank you to our sponsors

Chuck and Kim Forester

Town of North Wilkesboro

Screen Shot 2019-09-12 at 4.38.06 PM.png
Screen Shot 2019-07-12 at 10.09.28 AM.pn

40th Northwest Artist Juried Competition and Exhibiton

July 12th - August 10th

Juror: Robert H. Way

The exhibit was judged within 3 separate categories: Division I, which consisted of paintings, drawings, lithographs and other printmaking; Division II, which consisted of sculpture, pottery and metals; and Division III, which was comprised of mixed media, collage, and fibers. 

Special Thanks to our Sponsors for the Show:

Sheila Brame, Frank and Rebecca Wilson, Beverly Cook, Brad and Mel Chinaman, Brenda Moore, Margaret Carter Martine, Sue and Bruce Colburn, and Dianne Steele

Thank you to our sponsors

Bill & Karen McElwee

Mary Spears

July2019EXHIBIT_FACBOOK.jpg
Out of the Blue Card.jpg

Thank you to our Sponsors

Lovette Family

Bill & Margo Hurd

Wilkes Communications

Reflections on Nature

April 5 - May 11, 2019

Featuring the work of:

Parks Reece

Adele Wayman

Cindy Taplin

Cole Johnson

Special Thanks to Our Sponsors for this Show:

Chuck Forester (CSForester Benefits), The Herring Family Foundation, Jim & Luci Smoak

Reese Exhibit.jpg

Youth Art Month

March 1 - March 30, 2019

Youth Art Month gives students from all Wilkes County Schools, Millers Creek Christian, and the Blue Ridge Homeschool Association an opportunity to showcase work in our gallery. This exhibit is held annually during the month of March.

Special Thanks to Our Sponsors for this Show:

John and Peggy Harwell, Mary Spears, OP Smiles, Southern Dental Associates, and Wilkes Pediatric Clinic

38th Annual Blue Ridge Overview

Juried Photography Exhibit and Competition

January 11 - February 23, 2019

Juror: Christine Rucker

Ralph H. Marler, Jr. Best in Show Award:

Erin Southwell "Winter Light"

1st Place Landscape: Martin Seelig

2nd Place Landscape: Yale Miller

Honorable Mention Landscape: Roy Walter, Jim Magruder

1st Place My Hometown: Roy Walter

2nd Place My Hometown: Martin Seelig

Honorable Mention My Hometown: Martin Seelig

1st Place Nature: Mike Duncan

2nd Place Nature: Liz Crono

Honorable Mention Nature: Franklyn Millman, Liz Crono

1st Place Photographer's Choice: Liz Crono

2nd Place Photographer's Choice: LIsa Wilmoth

Honorable Mention Photographer's Choice: Tea Auton

 

Congratulations to all our Winners of the 38th Annual Blue Ridge Overview Juried Photography Competition & Exhibition! 

Blueridge Overview poscard front_final c
Screen Shot 2018-10-23 at 11.33.08 AM.pn

Ward Nichols and

Bill Johnston

October 26 - December 22, 2018

Special Thanks to Our Sponsor for this Show:

Absher Wealth Management Group

September 7 - October 20, 2018

Featuring the work of:

John Nelson Brookshire

Jane Wells Harrison

Jeff Pender

Karen Weihs

Special Thanks to Our Sponsors for this Show:

Bill and Karen McElwee

Visual Creations

VisualCreations_Banner_edited.jpg
Jesperson_Metanoia.JPG

39th Annual Northwest Artist's Juried Exhibition & Competition

July 20 - August 31, 2018

Juror: Mary Dobbin

The exhibit was judged within 3 separate categories: Division I, which consisted of paintings, drawings, lithographs and other printmaking; Division II, which consisted of sculpture, pottery and metals; and Division III, which was comprised of mixed media, collage, and fibers. Dobbin selected and judged the exhibit earlier in the week, evaluating each individual piece anonymously. 

Divison I winners were: 1st place Kevin Aita “Here’s Johnny," 2nd Place Patrick Richardson “Modern History,” 3rd Place Sharon Grubbs “Southern Summer." Honorable mentions for the category included pieces by Joseph York, Meredith Janssen, JoAnn Pippin, Lisa Drum, Mary Alice “Kitty” Owens, Denver Haynes, Patrick Richardson, Fredrick Franz, Susan Van Wyk, Karen Breit, Margaret Martine, and Lindsey Willis.

Divison II winners were: 1st place Richard Foley “Bull Head," Gilda Aita "Waiting," Richard Greenwood “Maoamoiselle."

Division III winners were: Marion Cloaninger "Contemplation," Margaret Martine “Picasso Make Over," Carolina Finley “The Quilters Gift." Honorable mentions went to Jenny Edsel, Lindsey Scott Willis, and Susan Marlowe

The Edith Ferguson Carter Award for Most Creative Imagination went to Dwayne Hash, for his piece “Gestural Floaters.”

Special Thanks to our Sponsors for the Show:

Shelia Brame, Margaret Carter Ferguson Martine, Beverly & James Cook, Mel & Brad Shinaman, Diane Steel, Rebecca & Frank Wilson, Quickframe, Sue & Bruce Colburn, Brenda Moore

Color the World

May 25 - June 30, 2018

Featuring the work of:

Nancy Canter

Paul Gala

Syed F. Ahmad

Kenneth Nelson

Regina Voncannon

Special thanks to our Sponsors for the Show:

Chuck & Kim Forester

Mary Spears

color the world.jpg